MP Seniorów. Kosmiczna forma braci Zielińskich!

Dwa złote medale zdobyli sztangiści Zawiszy podczas pierwszego dnia rozgrywanych w Mroczy Mistrzostw Polski Seniorów. Wielką formę pokazali bracia Adrian i Tomasz Zielińscy.

Ciężarowcy naszego klubu mieli utrudnione zadanie. Startowali bowiem w mieście, w którym się wychowali i w którym mieszkają do dziś. Startowali jednak po raz pierwszy na mistrzostwach nie w barwach Tarpana Mrocza, lecz pod banderą CWZS Zawisza. Zadanie to obaj wykonali z nawiązką.

Jako pierwszy do walki stanął Tomasz w kat. 94 kg. Jego głównym rywalem był Łukasz Grela, nad którym po rwaniu osiągnął jednak 6-kilogramową przewagę (177 kg). Dominację młodszy z braci potwierdził w podrzucie. Podniesione w kapitalnym stylu 213 kg pozwoliło mu zdecydowanie wygrać, a przede wszystkim udowodnić, że należy mu się miejsce w kadrze na igrzyska w Rio de Janeiro. W trzeciej próbie podrzutu Tomasz nieudanie spróbował jeszcze podnieść 218 kg. - Zabrakło mi powietrza w tej próbie - powiedział nam po zawodach. - W hali było bardzo duszno, przez co z każdą minutą podnosiło się coraz trudniej. - dodał. - Myślę, że gdybyśmy mieli jeszcze dodatkową minutę na odpoczynek po wcześniejszej próbie, Tomek poradziłby sobie ze sztangą - wtórował mu jego trener Jerzy Śliwiński. Mimo to wynik Tomka w dwuboju - 390 kg - to karta przetargowa dla niego w walce o Rio. Na siódmym miejscu rywalizację w kat. 94 kg zakończył drugi z zawodników Zawiszy Adam Kłos. Niespełna 20-letni zawodnik może jednak zawody zaliczyć do udanych, ponieważ zaliczył on wszystkie sześć podejść (123+145 kg).

Po kilkunastu minutach przerwy do rywalizacji przystąpili zawodnicy w kat. 105 kg, wśród których tym razem znalazł się Adrian Zieliński. Mistrz olimpijski z Londynu nie chciał w ostatniej chwili zbijać wagi i zdecydować się na start w wyższej kat. wagowej: - Nie chciałem na siłę zbijać kilogramów, ponieważ teraz w krótkim czasie musiałbym to robić dwa razy. Do startu w Rio zostało sześć tygodni i szczerze mówiąc wolę wagę zbić raz, a porządnie. - mówił po zawodach. Start rozpoczął od świetnego wyniku w rwaniu - 188 kg. Taki rezultat jest rekordem świata w tej konkurencji, ale w kat. 94 kg, w której wystartuje na igrzyskach. Jeszcze lepiej było w podrzucie, gdzie najpierw podniósł 215, a potem 221 kg! W trzecim podejściu dorzucono mu cztery kilogramów, ale niestety sztangi nie udało się podnieść nad głowę. - Zabrakło mi zimnej krwi w tej próbie - powiedział na gorąco po starcie. Końcowy wynik w dwuboju Adriana (409 kg) to jednak jego wspaniały rekord życiowy i zapowiedź tego, co może wydarzyć się w Rio. Tam będzie on głównym faworytem do złotego medalu! - Przed Rio muszę jeszcze trochę dojrzeć psychicznie. Jedziemy teraz na centralne zgrupowanie do Spały i wtedy pomału zaczniemy czuć tę atmosferę zbliżających się igrzysk. - dodał. - Mam nadzieję, że do Brazylii polecę z bratem. Tak naprawdę nie wyobrażam sobie, żeby go tam zabrakło. Myślę, że obaj mamy szanse na podium w Rio. Być może ktoś pomyśli, że jestem zbyt pewny siebie, ale po prostu twierdzę realnie, że bracia Zielińscy na igrzyskach to dwie szanse medalowe. - zakończył. 

Siódme miejsce zajął Łukasz Losy. Młody sztangista Zawiszy pobił wszystkie rekordy życiowe, z dwubojem włącznie. - Jestem bardzo zadowolony ze swojego startu - powiedział. Zabrakło trochę w ostatnich próbach w rwaniu i podrzucie, ale pobiłem "życiówki", więc jest dobrze - dodał.

Wcześniej odbyła się jeszcze rywalizacja w kat. 58 kg kobiet. Dość niespodziewanie zwyciężyła Katarzyna Kraska, która pokonała Joannę Łochowską. W tej sytuacji zwiększyły się szanse na igrzyska w Rio dla Aleksandry Klejnowskiej-Krzywańskiej i Małgorzaty Wiejak. Ich starty na mistrzostwach w Mroczy zaplanowane są na sobotę i niedzielę.

Wyniki:
kat. 94 kg
1. Tomasz Zieliński (Zawisza) - 390 kg (177+213)
2. Łukasz Grela (KU AZS AJD Częstochowa) - 371 kg (171+200)
3. Bartosz Samp (MKS Rzemieślnik Malbork) - 345 kg (155+190)
...
7. Adam Kłos (Zawisza) - 268 kg (123+145)

kat. 105 kg
1. Adrian Zieliński (Zawisza) - 409 kg (188+221)
2. Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole) - 396 kg (175+210)
3. Kornel Czekiel (Budowlani Opole) - 360 kg (160+200)
...
7. Łukasz Losy (Zawisza) - 290 kg (132+158)
--- Bartłomiej Bonk (Budowlani Opole) - 0 kg (spalone trzy próby w rwaniu)Copyright © 2014 CWZS Podnoszenie Ciężarów Zawisza
Projekt i wykonanie: GREGSOFT