Tomasz Zieliński wraca do walki o Rio!

Sztangista Zawiszy Tomasz Zieliński decyzją Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów został przywrócony do kadry olimpijskiej. Dzięki tej decyzji ma on realne szanse na udział na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Tomasz Zieliński został skreślony z reprezentacji przez prezesa PZPC Szymona Kołeckiego. Informacja, którą podał on do mediów nie miała jednak mocy prawnej, ponieważ kompetencje do zatwierdzania Kadr Narodowych posiada Zarząd PZPC. Najwazniejszy organ w polskich ciężarach obradował w poniedziałek 27 czerwca w Warszawie. Na zebraniu członków Zarządu postanowiono, że zarówno Zieliński jak i Krzysztof Szramiak (także został skreślony) wrócą do kadry. Obaj mogą też walczyć o miejsce na igrzyskach.

Odbyło się głosowanie, na którym sześciu członków opowiedziało się za powrotem Tomasza do kadry, a trzech za skreśleniem - mówi prezes CWZS Zawisza - podnoszenie ciężarów Waldemar Gospodarek. - Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z decyzji, ponieważ myślę, że Tomek w tym roku udowodnił, że należy mu się miejsce w reprezentacji. Zdobył tytuł mistrza Europy, Indywidualny Puchar Polski, wciąż jest w treningu przed igrzyskami. Nie rozumiem, dlaczego mógłby zostac skreślony... - dodaje.

Teraz Tomasz jak i jego brat Adrian, mający indywiduwalną ścieżkę przygotwań do igrzysk, będą musieli potwierdzić swoję formę w zawodach. W piątek w Mroczy rozpoczynają się Mistrzostwa Polski Seniorów kobiet i mężczyzn, po których zostanie ogłoszona ostateczna kadra na Rio. Obaj bracia wystartują w tej samej kategorii wagowej - 94 kg. - Mam nadzieję, że na mistrzostwach obaj bracia udowodnią, że należy im się start w Brazylii. To zawody i forma sportowa powinny decydować o byciu w kadrze, a nie indywidualne uprzedzenia i rozgrywki personalne - zauważa prezes Gospodarek.

Tymczasem Adrian Zieliński oficjalnie został wicemistrzem świata 2015. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Houston agenci amerykańskiej Komisji Antydopingowej (USADA) przebadali na obecność w organizmach niedozwolonych środków ponad 200 zawodniczek i zawodników. W 24 przypadkach dały one wynik pozytywny. Po opublikowania nazwisk, okazało się że na liście sportowców, u których wykryto niedozwolone substancje, było aż pięciu rywali Adriana i Tomasza Zielińskich w kategorii 94 kg – srebrny medalista Ałmas Uteszow (Kazachstan), brązowy medalista Żassułan Kudyrbajew (Kazachstan), czwarty w konkursie Aliaksandr Venskel (Białoruś), siódmy - Aleksiej Kosow(Rosja) i dziewiąty w rywalizacji Intigam Zairow (Azerbejdżan). Po zakończeniu procedur związanych z badaniem próbek B oraz z odwołaniami zainteresowanych, Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) poinformowała o korekcie wyników m.in. w kat. 94 kg z Houston. Adrian Zieliński został wicemistrzem świata (na pomoście w Houston był 5), a jego brat Tomasz awansował na 6. miejsce z 11. pozycji.

źródło: inf. własna/PZPC