Po medale do Forde

Czworo ciężarowców Zawiszy wystartuje w rozpoczynających się w niedzielę w norweskim Forde Mistrzostwach Europy. Największe szanse na medal zawodów ma Tomasz Zieliński (kat. 94 kg).

Startujący w barwach Zawiszy od ponad trzech miesięcy 25-letni zawodnik przed mistrzostwami jest w wybornej formie. Fantastycznie prezentuje się na treningach, a w niedawnym Indywiduwalnym Pucharze Polski uzyskał rekord życiowy w dwuboju (390 kg). - Tomek jest zdecydowanym faworytem do złotego medalu w Forde - mówi Piotr Wysocki, trener ciężarowców Zawiszy. - Jest w niesamowitym gazie, oby forma utrzymała się do startu  - dodaje. W podobnym tonie wypowiadał się sam zawodnik. W wywiadzie udzielonym Polskiemu Związkowi Podnoszenia Ciężarów podkreślał, że do Norwegii jedzie po złoty medal: - Można to odczytać jako brak skromności, ale… chcę wygrać zawody w Forde. W takich dużych imprezach – wiadomo – każdy medal i miejsce na podium, jest już dużym sukcesem, jednak trzeba sięgać zawsze jak najwyżej. - powiedział. Zieliński oprócz walki o medale, rozpocznie rywalizację o miejsce w kadrze na igrzyska w Rio de Janeiro. Tu musi się zmierzyć m.in. z Łukaszem Grelą, który również wystąpi na pomoście w Norwegii.

Już po raz jedenasty na Mistrzostwach Europy wystartuje Aleksandra Klejnowska-Krzywańska. Utytułowana sztangistka (ma w swojej kolekcji już 7 medali ME) liczy na udany start w zawodach:  -Jestem w dobrej formie, przede wszystkim bez żadnej kontuzji. Nie nastawiam się na konkretne miejsce. Oczywiście wspaniale byłoby zdobyć kolejny medal, ale głównie chciałabym po prostu dobrze wykonać wszystkie swoje podejścia - powiedziała przed wylotem. - Na ostatnich treningach wszystko wyglądało dobrze, teraz muszę to przełożyć na zawody.  - dodała.

W Forde wystartuje także dwójka innych sztangistów Zawiszy. Już pierwszego dnia na pomost wejdzie Dominik Kozłowski, który na Pucharze Polski w Opolu poprawił swoje rekordy życiowe, czym pokazał, że także w Norwegii będzie go stać na dobry wynik. O wysokie miejsce powinna powalczyć Małgorzata Wiejak. Przed mistrzostwami forma zawodniczki rosła z treningu na trening - Gosia bardzo dobrze pokazała się na sprawdzianie kadry w Spale. Tam naprawdę widać było u niej wysoką formę. Mam nadzieję, że uda się ją utrzymać do startu w zawodach - powiedział trener Wysocki, który także wybiera się do Norwegii wspierać, obok trenerów reprezentacji: Ryszarda Soćki i Ireneusza Pepłowskiego, swoich zawodników.

Bezpośrednie relacje z każdego dnia Mistrzostw przeprowadzi Eurosport. Niektóre starty Polaków będzie można obejrzeć również na antenie TVP Sport.

Plan startów z udziałem zawodników Zawiszy:
10 kwietnia
18.00 - mężczyźni 56 kg - Dominik Kozłowski
12 kwietnia
16.30 - kobiety 58 kg - Aleksandra Klejnowska-Krzywańska
15 kwietnia
16.30 - kobiety 75 kg - Małgorzata Wiejak
19.30 - mężczyźni 94 kg - Tomasz Zieliński

Skład reprezentacji Polski:
kobiety (trener Ireneusz Pepłowski)
kat. 58 kg - Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra), Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
kat. 63 kg – Katarzyna Kraska (KPC Górnik Polkowice)
kat. 69 kg – Patrycja Piechowiak (KS Budowlani „Całus” Nowy Tomyśl)
kat. 75 kg – Małgorzata Wiejak (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
kat. + 75 kg – Sabina Bagińska (WKS Śląsk Wrocław), Aleksandra Mierzejewska (SSA Legia Warszawa)

mężczyźni (trener Ryszard Soćko)
kat. 56 kg – Dominik Kozłowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
kat. 77 kg – Krzysztof Szramiak (MAKS Tytan Oława)
kat. 85 kg – Krzysztof Zwarycz (KS Budowlani Opole)
kat. 94 kg – Tomasz Zieliński (CWZS Zawisza Bydgoszcz), Łukasz Grela (AZS AJD Częstochowa)
kat. 105 kg – Arkadiusz Michalski (KS Budowlani Opole), Jarosław Samoraj (CLKS Mazovia Ciechanów)
kat. + 105 kg – Krzysztof Klicki (CLKS Mazovia Ciechanów).Copyright © 2014 CWZS Podnoszenie Ciężarów Zawisza
Projekt i wykonanie: GREGSOFT